- 28.07.2010.
Luke Dubrovnik i Gaženica biti će u kategoriji vodećih svjetskih luka za prihvat najvećih kruzera
Luka Gaženica će primati najveće kruzere na svijetu
Iako je zadarski kruzing-turizam u srpnju i kolovozu u laganom padu, planovi koji se već pripremaju - poglavito za novu luku Gaženicu – dovode Zadar na listu najatraktivnijih luka u koje bi pristajali najveći svjetski brodovi za kružna putovanja, s višestrukim povećanjem broja putnika u odnosu na sadašnje, piše slobodnadalmacija.hr
- Akcije koje provodimo na duže su staze, a puno radimo na razradi strategije za buduću luku Gaženicu. Već pripremamo objavljivanje poziva za koncesioniranje gata, stupili smo u vezu s nekim brodarima i uputili im planove luke kako bismo čuli od njih želje i mogućnosti u vezi s novom lukom. Ljudi su možda očekivali da će se kruzing-turizam dogoditi preko noći, ali to je dug put u kojemu smo već puno učinili. Nakon što je novi gat na Poluotoku otvorio Zadar, doduše manjim kruzerima, sada razrađujemo modele za novu luku u Gaženici koja će imati veliku terminalsku zgradu i nekoliko gatova namijenjenih kruzerima. Idemo na to da budemo \\\'homeport\\\', luka polazaka i dolazaka, a u prilog nam ide i dobra cestovna povezanost luke i blizina zračne luke – kaže ravnatelj Lučke uprave Zadar Ivica Burić. (www.slobodnadalmacija.hr)
Osam milijuna eura novog zajma za proširenje Luke Dubrovnik
Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD) će sa osam milijuna eura novog zajma financirati nastavak proširenja Luke Dubrovnik, a ugovor o zajmu i ugovor o državnom jamstvu danas su u Dubrovniku potpisali predstavnici Lučke uprave Dubrovnik i EBRD-a te potpredsjednik Vlade i ministar financija Ivan Šuker.
Šuker je tom prigodom za jesen najavio potpisivanje ugovora s EBRD-om o nastavku izgradnje autoceste prema Dubrovniku u vrijednosti od 60 milijuna eura. Sredstvima zajma za projekt rekonstrukcije operativne obale u Luci Gruž na predjelu Batahovina predviđena je izgradnja operativne obale u dužini od još 200 metara čime će se povećati kapaciteti dubrovačke luke u prihvatu najvećih brodova na kružnim putovanjima.
Time će se stvoriti preduvjeti za nesmetano odvijanje međunarodnog i domaćeg pomorskog prometa te za razvoj novih atraktivnih putničkih sadržaja u luci, kazao je Šuker. Ugovor o zajmu za rekonstrukciju operativne obale Batahovina potpisali su ravnatelj Lučke uprave Dubrovnik Vlaho Đurković i direktorica EBRD-a za promet Sue Barrett koja je istaknula i značaj modernizacije dubrovačke luke za hrvatski turizam. Ovaj projekt će poboljšati kapacitet luke i omogućiti gradu Dubrovniku da ostvari komercijalne koristi od povećanog broja kruzera, naglasila je Barrett. Zajam EBRD-a je na rok otplate od 13 godina, uključujući tri godine počeka, a kamatna stopa je oko dva posto što je, kako je istaknuto, izuzetno povoljno.
Novi zajam od osam milijuna eura ustvari je proširenje 26,5 milijuna eura vrijednog zajma EBRD-a odobrenog 2005. godine, kojeg je dubrovačka luka dobila pod uvjetom nadogradnje lučke infrastrukture.Prilikom potpisivanja ugovora također je rečeno da se za 2012. planira i nova investicija, projekt i rekonstrukcija operativne obale Batahovina II. u vrijednosti od 15 milijuna eura. EBRD je do sada uložio više od 400 milijuna eura u prometne projekte u Hrvatskoj.Od početka svog poslovanja u Hrvatskoj, EBRD je odobrio 2,2 milijardi eura za razne sektore gospodarstva i mobilizirao dodatna ulaganja u vrijednosti od tri milijarde eura iz drugih izvora. (H)
Pripremio: Dalibor Vikić



